Indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. .
Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których imam nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika.
Wnętrze Tadź Mahal
Wnętrze Tadź Mahal ozdobione było szmaragdami, zrabowanymi przez Anglików. W niszy grobowej, pod kopułą, znajduje się grób Mumtaz Mahal, a obok niego większy Szahdżahana, umieszczony w mauzoleum przez jego syna Aurangzeba. Sarkofagi oddzielone są balustradą , pierwotnie wykonaną ze złota, inkrustowaną szafirami i diamentami, zastąpioną przez Aurangzeba (który potrzebował pieniędzy na tłumienie rebelii w imperium Mogołów) marmurową, bogato zdobioną ażurem.
Według przekazów głównym budowniczym Tadż Mahal był Pers Ustad Isa, który po ukończeniu dzieła został na rozkaz Szahdżahana oślepiony, by nigdy nie mógł stworzyć budowli równie pięknej.
Mumtaz Mahal
Mumtaz Mahal była trzecią żoną mogolskiego władcy Szahdżahana. „Perła Pałacu” - tak została nazwana najukochańsza żona Szahdżahana, którą Mumtaz Mahal stała się zaledwie w wieku 19 lat. Zmarła przedwcześnie przy porodzie ich czternastego dziecka. Wtedy to król przysiągł wznieść jej niezrównane mauzoleum, które zostało ukończone po 22 latach prac.
Aby stworzyć to koronne dzieło w pracach budowlanych Tadż Mahal brało udział ponad 22 tysiące robotników i tysiąc słoni. Tadż Mahal współtworzyli rzemieślnicy z całego imperium, rzeźbiarze, kaligrafowie, szlifierzy i mozaikarze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz