wtorek, 19 stycznia 2016

Wielki Mur Chiński

Chiński Wielki Mur, największa budowla obronna świata, w północnych Chinach, biegnąca od miejscowości Shanhaiguan nad Zatoką Liaotuńską (Morze Żółte) na wschodzie, przez Mongolię Wewnętrzną, do przełęczy Jiayuguan w górach Qilian Shan, w pobliżu miasta Yumen na zachodzie.

Jego budowę rozpoczęto w okresie Wiosen i Jesieni (770-480 p.n.e.), prawdopodobnie w VI w. p.n.e., kontynuowano w epoce Walczących Królestw (480-221 p.n.e.). Osobne odcinki muru budowały poszczególne państewka feudalne. Połączenie budowli w jeden zespół, służący do obrony przed koczowniczymi plemionami mongolskimi i strzegący biegnącego w pobliżu Jedwabnego Szlaku, nastąpiło w czasie panowania pierwszego cesarza z dynastii Cin (Qin) Szy Huang-ti (221-210 p.n.e.).

W czasach późniejszych mur wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano, zwłaszcza w XIV w., pod rządami dynastii Ming. W okresie świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. Ściany muru zbudowano z wielkich granitowych płyt mających u podstawy 6,5 m, a u szczytu 5,6 m szerokości i 6,6 m wysokości. Mur wyposażony jest w liczne wieże obronne, strażnice oraz pomieszczenia magazynowe na amunicję i żywność. Wiedzie grzbietami pasm górskich na wysokości ok. 1000 m n.p.m.

W 2001 odkryto 500 kilometrowy fragment muru w Xinjiang. Teren ten był wykorzystywany do 1996 jako poligon nuklearny.

Najlepiej zachowany jego fragment udostępniony jest do zwiedzania w miejscowości Badaling - północnym przedmieściu Pekinu. 


Kilka ciekawostek o Wielkim Murze Chińskim:



  • Pierwsze konstrukcje obronne Wielkiego Muru wznoszono już od VIII w. p.n.e.
  • Wielki Mur Chiński nie jest jedną strukturą, lecz całym zespołem konstrukcji obronnych.
  • Integralną częścią Wielkiego Muru Chińskiego są naturalne przeszkody takie jak np. urwiska.
  • Dzięki ukształtowaniu terenu, na którym wznosi się Wielki Mur Chiński odnosi się wrażenie, że jest on jedną strukturą.
  • Gruntowne badania dowiodły, że umocowania Wielkiego Muru Chińskiego szacuje się na długość ok 8800 km (do niedawna sądzono, że Wielki Mur Chiński ma długość ok 5000 km)
  • Z całego systemu fortyfikacji liczącego ok 8800 km zachowało się jedynie ok. 1/3 długości.
  • Wysokość Wielkiego Muru Chińskiego waha się od 5 do 9 metrów.
  • Okres budowy Wielkiego Muru Chińskiego źródła datują na lata od 221 r.p.n.e. do 1644 r.n.e.
  • Najbardziej intensywny okres prac budowy Wielkiego Muru Chińskiego przypada na lata 1368-1644. Wówczas panowała epoka dynastii Ming.
  • Mury wzniesione za czasów Mingów były znacznie wyższe niż te wzniesione za czasów poprzedników i bardziej ufortyfikowane.
  • Cesarstwo Ming wzdłuż całego Muru Chińskiego rozlokowało garnizony, a w strategicznych punktach ustawiło armaty.
  • Przez niektórych Wielki Mur Chiński jest uważany za najdłuższy cmentarz na ziemi. Ludzie byli zmuszani do pracy przy budowie. Pod przymusem szczególnie byli rekrutowani wieśniacy, kryminaliści, pojmani żołnierze, podbici możnowładcy i inni przeciwnicy władzy. Mówi się, że co trzeci mężczyzna w ówczesnym imperium uczestniczył w budowie muru i tylko trzech na dziesięciu rekrutowanych powróciło do domu. Według nakazu Qin Shi Hiang każdy z robotników drzemiących przy budowie miał być pochowany żywcem w środku tej masywnej budowli. Ciała padających ze zmęczenia robotników były zwyczajnie grzebane w środkowej części muru.
  • Prawie wszystkie zachowane do dzisiaj odcinki Wielkiego Muru Chińskiego to pozostałości po dziele Mingów.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu Wielki Mur Chiński jest niewidoczny z Księżyca.
  • Dziś Wielki Mur Chiński jest zagrożony. Część uległa zniszczeniu przez wandali, część przez naturę. Dlatego należy pamiętać, by nie zabierać na pamiątkę kawałków Muru, ani nie wypisywać na Murze swojego imienia .
  • 1. W pierwotnym wyobrażeniu narodu Mur Chiński był symbolem despotycznych rządów, słabej armii oraz cierpienia zwykłych ludzi pod rządami hegemonów, którzy w mozole wznosili budowlę. Wszytko się zmieniło w 1972, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon podczas wizyty dyplomatycznej w Chinach powiedział:
I think that you’d have to conclude that this is the Grat Walland it had to be built by a great people.''                                                                                             Richard Nixon, 1972(Należy stwierdzić, że tak Wielki Mur musiał być wzniesiony przez wielkich ludzi)Historyczna wizyta Nixona przyczyniła się do gwałtownego wzrostu turystyki na Murze, który dla narodu chińskiego stopniowo stawał się dumą i symbolem potęgi.
  •  Wielki Mur Chiński służył nie tylko jako obrona cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami.  Miał też chronić przed demonami hulającymi po nieurodzajnych stepowych terenach. Mur nigdy nie był budowany w prostej linii, ponieważ wierzono, że demony mogą przemieszczać się właśnie w linii prostej nie będąc w stanie przekroczyć zakrzywionych formacji oraz obejść rogów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz